Rejs na Zakynthos

Podróż, której nie zapomnisz

Menu

Monachus Monachus

Mniszka Śródziemnomorska nazywana również Monachus monachus jest gatunkiem ssaka płetwonogiego z rodziny fokowatych. Jest to jeden z najbardziej zagrożonych ssaków na świecie. Jest obecny w części Morza Śródziemnego w tym na Zakynthos.

Ten gatunek mniszki osiąga długość 80 cm w chwili urodzin, z wiekiem jako starszy osobnik sięga średnio do 2,4 metra długości. Osobniki płci męskiej ważą średnio 315 kg a płci żeńskiej 300 kg. Żyją do 45 lat, ale średnia długość życia jest uważana pomiędzy 20 a 25 lat.

iszki śródziemnomorskie przychodzą na świat w podwodnych jaskiniach, chociaż z historycznych informacji wynikało, że dawniej tego typu ssaki przychodziły na świat aż do XVIII wieku na plażach. Mniszka Śródziemnomorska, samiec jest koloru czarnego lub brązowego, natomiast samica w odcieniu ciemnoszarym z jaśniejszych brzuchem.

Mniszki śródziemnomorskie przychodzą na świat w podwodnych jaskiniach, chociaż z historycznych informacji wynikało, że dawniej tego typu ssaki przychodziły na świat aż do XVIII wieku na plażach. Mniszka Śródziemnomorska, samiec jest koloru czarnego lub brązowego, natomiast samica w odcieniu ciemnoszarym z jaśniejszych brzuchem.

Siedlisko tego płetwonoga zmieniło się na przestrzeni lat. W czasach starożytnych, i aż do 20 wieku, mniszki śródziemnomorskie żyły w grupach i szukały schronienia na otwartych plażach. Teraz większości z nich szuka schronienia w podwodnych, morskich jaskiniach, które są niedostępne dla ludzi, gdyż są one bardzo odległe od wybrzeży i chropowate.