Rejs na Zakynthos

Podróż, której nie zapomnisz

Menu

Historia Zante

Dominacja Franków

Pod koniec XII wieku Frankowie podbili Wyspy Jońskie i ustanowili hegemonię. Od 1185 roku rządzili oni Zakynthosem i Kefalonią przez trzy stulecia. Funkcję palatynów (najwyższych zwierzchników) pełniły rodziny Orsini i Tokki. Ich rządy charakteryzowały spiski, intrygi i morderstwa. Podczas hegemoni Tokki, pomimo wielu skandali, udało się polepszyć choć trochę warunki życia na wyspie. Liczba ludności wzrosła wtedy do 25 tysięcy. W 1479 Turcy podbili i zniszczyli Zakynthos i ostatni z rodziny Tokki opuścił wyspę, niezdolny pokonać wroga.

Dominacja Wenecka

Wenecjanie docenili położenie Zante pomiędzy lądami Grecji i Włoch. Po szybkiej wojnie i dyplomatycznych rozgrywkach podbili wyspę w 1485 roku. Wenecka dominacja przyniosła okres spokoju, stabilności i możliwości rozwoju. Po najeździe tureckim z 1479 roku zdziesiątkowana ludność nie dawała sobie rady. Populacja wyspy została wzmocniona o wielu obywateli weneckich oraz Greków, szukających schronienia po zajęciu ich ziem przez Turków. W taki oto sposób Zakynthos stał się ośrodkiem dla prześladowanych Greków i centrum hellenizmu. Grecka świadomość i tradycja w połączeniu z wpływami zachodnimi dały nową jakość, która wyrażała się w nowych formach sztuki oraz architektury.

Zgodnie z weneckim prawej mieszkańcy wyspy zostali podzieleni na trzy grupy: szlachtę, obywateli i zwykły lud (pospólstwo). Tylko szlachta posiadała prawa obywatelskie, a członkowie tej grupy byli zarejestrowani w tzw.”Złotej Księdze”. Chciwość szlachty i uciśnienie zwykłych ludzi doprowadziło do buntu społecznego w latach 1628 – 1632, znanego jako Rebelia Ludności. To była pierwsza rewolucja społeczna w dziejach współczesnej Grecji i zakończyła się niestety bardzo krwawo. Dlatego też przesłanie Rewolucji Francuskiej (1789 r.) zostało przyjęte na wyspie z wielkim entuzjazmem. Powstało Stowarzyszenie Jakobinów zwalczające nierówności społeczne. W 1797 roku, po trzech wiekach, skończyła się dominacja wenecka, po tym jak francuscy demokraci podbili wyspę.