Rejs na Zakynthos

Podróż, której nie zapomnisz

Menu

Historia Zante

Czasy Starożytne

Nazwa Zakynthos już w czasach starożytnych pojawia się w mitach i legendach. Homer jako pierwszy odniósł się do wyspy w „Iliadzie”, gdzie czytamy iż Zante wraz z Kefalonią, Lefkadą i Acarnanią był częścią terytorium Odyseusza – legendarnego króla Itaki.

Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. Tenże syn Zakynthus wyruszył wraz z achajskimi wojownikami z miasta Psophis w Arkadii by zkolonizować wyspę. Działo się to około roku 1500 p.n.e. Nowi mieszkańcy zbudowali na wyspie akropol, który Zakynthus nazwał Psophida. Starożytne monety znalezione w tym rejonie sugerują, że czcili oni bogów Olimpu – głównie Apolla i Dianę. Na monetach często był również pokazywany wizerunek Zakynthusa z wężem, ponieważ według niektórych podań uwolnił on wyspę od węży.

Jest bardzo prawdopodobne, że wyspa była terytorium neutralnym i nie brała udziału w wojnach perskich. Natomiast w V wieku p.n.e. Zakynthos wspierał Ateny w wojnach peloponeskich przeciwko Sparcie i brał udział w ekspedycji na Sycylię. Po porażce w tej wojnie wyspa została podbita przez Spartę, później przeszła pod wpływy Macedończyków, by ostatecznie wpaść w ręce Rzymian.